Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Gminy Dobra

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

Obwieszczenie do stron III

Dobra, dnia 25 sierpnia 2009 roku
Nasz znak: WSO.Oś. MM – 7627 – 6/09

                                                                 Obwieszczenie do stron

Na podstawie art.49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz. U. z 2000 roku Nr 98 Poz. 1071 z późniejszymi zmianami) oraz art. 74 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 roku Nr 199, Poz. 1227) Wójt Gminy Dobra zawiadamia strony, iż w dniu 20 lipca 2009 roku wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn.: „Budowa kanału kanalizacji deszczowej wraz z kanałami bocznymi i przykanalikami z wpustami deszczowymi w celu odwodnienia pasa drogowego ul. Nasiennej i ul. Topolowej w miejscowości Mierzyn, gmina Dobra”.

Decyzja

Na podstawie art.71, art. 72 , art. 73 ust 1 i art.75 ust.1, pkt. 4, art. 84, art. 85, ust 2, pkt. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 roku Nr 199, Poz. 1227), w nawiązaniu do § 3 ust.1, pkt. 72a Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 roku w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 roku Nr 92, Poz. 769, z późniejszymi zmianami) oraz art. 104 Kodeksu postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz. U. z 2000 roku Nr 98 Poz. 1071 z późniejszymi zmianami), po rozpatrzeniu wniosku Kierownik Wydziału ds. Komunalnych i Inwestycji Pani Ireny Ziental i przeprowadzeniu postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko

orzekam

1. Realizację planowanego przedsięwzięcia mogącego potencjalnie oddziaływać na środowisko pod nazwą „budowa kanału kanalizacji deszczowej wraz z kanałami bocznymi i przykanalikami z wpustami deszczowymi w celu odwodnienia pasa drogowego ul. Nasiennej i ul. Topolowej w miejscowości Mierzyn, gmina Dobra”.
2. Określam warunki realizacji przedsięwzięcia biorąc pod uwagę wytyczne zawarte w art. 63 ust. 1 ustawy;

UZASADNIENIE

W oparciu o § 3 ust 1 pkt 72a Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 roku w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. z 2004 roku Nr 257, Poz. 2573, z późniejszymi zmianami) i Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 sierpnia 2007 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko (Dz.U. z 2007, Nr 158, poz 1105) ustalono, że planowana inwestycja zaliczana jest do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko.
W oparciu o art. 64 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 roku Nr 199, Poz. 1227), zgodnie z wnioskiem inwestora zwrócono się z zapytaniem do organu ochrony środowiska Starostwa Powiatowego i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, czy istnieje obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko oraz sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia.
Zgodnie z art. 61 § 4 i art. 49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. Nr 98 poz. 1071, z późn. zmianami), w myśl art. 71 ust. 2, art. 73 ust. 1, art. 74 ust. 3, art. 75 ust. 1 pkt. 4 i ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. z 2008 r., Nr 199, poz. 1227) Wójt Gminy Dobra poinformował strony o złożeniu wniosku i wszczęciu postępowania w przedmiotowej sprawie
Starosta Policki postanowieniem znak: SR.AR.7633-/D/5.1/D/09 odstąpił od potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Policach pismem znak: PS.NZ.4071-6/09, wydał opinię o odstąpieniu od obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na srodowisko.
1 czerwca 2009 roku Wójt Gminy wydał postanowienie , w którym przychylił się do opinii organów ochrony środowiska i odstąpił od przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.
8 czerwca 2009 roku na podstawie art. 49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000 roku, Nr 98, poz.1071 z późn.zm.) Wójt Gminy Dobra zawiadomił strony, iż w dniu 1 czerwca wydał postanowienie w sprawie postępowania o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pod nazwą „budowa kanału kanalizacji deszczowej wraz z kanałami bocznymi i przykanalikami z wpustami deszczowymi w celu odwodnienia pasa drogowego ul. Nasiennej i ul. Topolowej w miejscowości Mierzyn, gmina Dobra”
Na tym etapie postępowania strony nie zgłosiły sprzeciwu i nie wniosły żadnych zastrzeżeń, co do prowadzonego przedsięwzięcia.
Zgodnie z art. 85 ust.2, pkt.2 w/w ustawy uzasadnienie decyzji, o środowiskowych uwarunkowaniach przypadku , gdy nie została przeprowadzona ocena oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko powinno zawierać informacje o uwarunkowaniach, o których mowa w art. 63 ust. 1, uwzględnionych przy braku potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. W związku z powyższym dokonano analizy inwestycji pod kątem wytycznych zamieszczonych w art. 63 ust. cytowanej ustawy:

1) Rodzaj i charakterystyka przedsięwzięcia:
Planowane przedsięwzięcie przewiduje budowę kanału kanalizacji deszczowej wraz z kanałami bocznymi i przykanalikami z wpustami deszczowymi w celu odwodnienia pasa drogowego ul. Nasiennej i ul. Topolowej w m. Mierzyn, gmina Dobra powiat Policki, woj. zachodniopomorskie.
Zakłada się budowę elementów o następujących parametrach:
• Kanał kanalizacji deszczowej Ø 1200 mm o dług. około 0,400 km;
• Kanał kanalizacji deszczowej Ø 800 mm o dług. około 0,025 km;
• Kanał kanalizacji deszczowej Ø 300 mm o dług. około 0,200 km;
• Kanał boczny kanalizacji deszczowej Ø 1200 mm , dł. około 12 m – szt. 1;
• Kanały boczne kanalizacji deszczowej Ø 300 mm , dł. około 20 m – szt. 8;
Planowane przedsięwzięcie obejmuje działki nr 306 dr i 307dr.
Nieruchomości objęte przedsięwzięciem stanowią ;
-pas drogowy drogi gminnej - ul. Nasiennej, działka nr 307 dr , obręb Mierzyn – pow. 0,7801 ha (Gmina Dobra , ul. Szczecińska 16 a , 72-003 Dobra ),
-pas drogowy drogi powiatowej - ul. Topolowej ,działka nr 306 dr , obręb Mierzyn – pow. 0,0200 ha (Powiat Policki , ul. Tanowska 8 , 72-010 Police ).
W fazie budowy planowana realizacja przedsięwzięcia będzie wymagała wykorzystania wody w procesie technologicznym do zagęszczenia gruntu oraz wykonania i zagęszczenia warstwy podsypki z piasku. Do realizacji planowanego przedsięwzięcia zostanie wykorzystana woda w ilości około 80 m3. Zostaną zastosowane rury prefabrykowane z tworzyw sztucznych typu GPR i PVC oraz rury prefabrykowane żelbetowe. Na studniach i studzienkach będą zastosowane pokrywy żelbetowe i żeliwne oraz wpusty deszczowe żeliwne. Do połączeń i uszczelnień elementów betonowych i żelbetowych zostanie zastosowany beton żwirowy klasy B-25. Realizacja przedsięwzięcia będzie wymagała wykorzystania paliw i olei w związku z pracą sprzętu mechanicznego.
Na etapie realizacji przedsięwzięcia będzie występować okresowa emisja zanieczyszczeń do powietrza atmosferycznego: pyłów, zanieczyszczeń gazowych i węglowodorów itp. W fazie budowy występować będzie emisja hałasu z samochodów transportujących materiały budowlane i sprzętu pracującego na budowie. W fazie budowy realizacja przedsięwzięcia będzie wymagała wykorzystania energii w postaci paliw do środków transportu i maszyn budowlanych oraz materiałów budowlanych.
O ile w trakcie realizacji przedsięwzięcia zostanie zastosowany sprawny sprzęt budowlany, przedsięwzięcie będzie realizowane przy użyciu najlepszych dostępnych technologii, w trakcie eksploatacji będzie zapewniona ciągła kontrola nad prawidłowym funkcjonowaniem instalacji- ryzyko wystąpienia awarii powinno zostać zminimalizowane.

2) usytuowanie przedsięwzięcia, z uwzględnieniem możliwego zagrożenia dla środowiska, w szczególności przy istniejącym użytkowaniu terenu, zdolności samooczyszczania się środowiska i odnawiania się zasobów naturalnych, walorów przyrodniczych i krajobrazowych oraz uwarunkowań miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego:
Wyznaczony pod projektowaną inwestycję teren nie znajduje się w granicach obszarów Natura 2000.W omawianym miejscu i w jego bezpośrednim otoczeniu nie występują rodzaje siedlisk przyrodniczych. W granicach terenu nie ma śródpolnych oczek wodnych i cieków wodnych. Nie ma tam również powierzchni trwale lub okresowo podmokłych. Według informacji zawartych w Waloryzacji Przyrodniczej Gminy Dobra stwierdza się, że objęty opracowaniem teren znajduje się w miejscu bezkolizyjnym z ochroną najcenniejszych faunistycznie obszarów gminy Dobra.
Przedsięwzięcie nie będzie realizowane na obszarach górskich, leśnych, wybrzeży, obszarach ujęć wód.

3) rodzaj i skalę możliwego oddziaływania rozważanego w odniesieniu do uwarunkowań wymienionych w pkt 1 i 2:
Przedsięwzięcie będzie prowadzone w miejscowości Mierzyn, którą zamieszkuje 5187 mieszkańców. Teren, przez który będzie przebiegać przedsięwzięcie jest terenem na którym dominuje zabudowa jednorodzinna.
Największe oddziaływanie na środowisko będzie występowało w trakcie wykonywania robót ziemnych. Na etapie realizacji przedsięwzięcia należy liczyć się z występowaniem następujących czynników wpływających niekorzystnie na środowisko:
- zwiększona emisja zanieczyszczeń gazowych, zawartych w spalinach maszyn i pojazdów pracujących na budowie – w pasie drogowym drogi gminnej , drogi powiatowej, jak i w przyległym rejonie (pojazdy dostarczające niezbędne materiały),
- zwiększona ilość pyłów, związana z transportem i wykorzystaniem na budowie materiałów sypkich oraz ruchem pojazdów po terenie budowy.
W trakcie realizacji przedsięwzięcia wystąpią również okresowe przekroczenia dopuszczalnych norm poziomu hałasu powodowane pracą maszyn budowlanych i pojazdów transportowych. Będzie to jednak stosunkowo krótki okres czasu, a przestrzenny zasięg oddziaływania hałasu emitowanego przez pracujące maszyny i pojazdy nie powinien być uciążliwy dla środowiska. Emisja ta ustanie po zakończeniu planowanego przedsięwzięcia.
Zużyte oleje w związku z pracą maszyn oraz sprzętu mechanicznego wymieniane będą na terenie uprawnionych podmiotów.
Podczas realizacji przedsięwzięcia powstaną odpady należące do grupy B zgodnie wykazem rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 27 września 2001r. w sprawie katalogu odpadów (Dz.U.z 2002 r., Nr 112, poz. 1206) - odpady z budowy, remontów, demontażu obiektów budowlanych oraz drogowych, są to m.in.:
•Gleba i kamienie – 17 05 04.
Część materiałów z rozbiórki może zostać zagospodarowana poprzez:
• zagospodarowanie masy ziemi z wykopów na placu budowy,
• zagospodarowanie masy ziemi z wykopów poprzez ponowne wbudowanie,
• przekazanie na składowisko komunalne,
• przekazanie dla zarządcy drogi gminnej.
Możliwe transgraniczne oddziaływanie na środowisko nie wystąpi z uwagi na brak oddziaływania na tereny sąsiednie.


Przedsięwzięcie spowoduje polepszenie warunków środowiska poprzez ograniczenie ilości wód powierzchniowych spływających bezpośrednio do gruntu z nawierzchni utwardzonych i odprowadzenie ścieków do istniejącego systemu kanalizacji deszczowej.
Przy założeniu prawidłowego wykonania robót w okresie eksploatacji nie wystąpią negatywne oddziaływania na środowisko gruntowo-wodne. Realizacja przedsięwzięcia zamknie się w granicach wyznaczonego terenu. Przedsięwzięcie nie wpłynie na pogorszenie stanu środowiska i nie będzie negatywnie oddziaływać na ludzi. Zastosowana technologia oraz materiały nie pogorszą stanu środowiska. Przedsięwzięcie nie zmieni też przeznaczenia terenu, do którego właściciel ma tytuł prawny. W prowadzonym postępowaniu administracyjnym uwzględniono również opinie organów – Starosty Polickiego oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, zgodnie z którymi przedsięwzięcie nie będzie oddziaływać negatywnie na środowisko w tym zdrowie i życie ludzi .
Biorąc pod uwagę opinie organów ochrony środowiska oraz wszystkie uwarunkowania zawarte w art. 63 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy ustalono, iż przedmiotowe przedsięwzięcie nie będzie znacząco oddziaływać na środowisko i orzeczono jak w sentencji.



POUCZENIE

Od niniejszej decyzji przysługuje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie za pośrednictwem Wójta Gminy w terminie 14 dni od dnia doręczenia pisma.
Charakterystyka i karta informacyjna przedsięwzięcia stanowią załączniki do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Z up.Wójta
Małgorzata Chmielewska
Kierownik Wydziału ds. Obywatelskich



Otrzymują:
1. Pani Irena Ziental Kierownik Wydziału ds. komunalnych i Inwestycji
2. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Policach, ul. Kresowa 14.
3. Wydział Ochrony Środowiska starostwa Powiatowego w Policach, ul. Tanowska 8.
4. A/a.

Załącznik nr 1 do decyzji
znak:WSO.OŚ.MM-6/09 z dnia
20 lipca 2009 roku.
Charakterystyka przedsięwzięcia

1. Przedmiotowe przedsięwzięcie obejmuje budowę kanału kanalizacji deszczowej wraz z kanałami bocznymi i przykanalikami z wpustami deszczowymi w celu odwodnienia pasa drogowego ul. Nasiennej i ul. Topolowej w miejscowości Mierzyn, gmina Dobra.
2. Planowane przedsięwzięcie obejmuje działki nr 306 dr i 307dr.
Nieruchomości objęte przedsięwzięciem stanowią ;
-pas drogowy drogi gminnej - ul. Nasiennej, działka nr 307 dr , obręb Mierzyn, pow. 0,7801 ha,
-pas drogowy drogi powiatowej - ul. Topolowej ,działka nr 306 dr , obręb Mierzyn, pow. 0,0200 ha.
3. Zakłada się budowę elementów o następujących parametrach:
•Kanał kanalizacji deszczowej Ø 1200 mm o dług. około 0,400 km;
•Kanał kanalizacji deszczowej Ø 800 mm o dług. około 0,025 km;
•Kanał kanalizacji deszczowej Ø 300 mm o dług. około 0,200 km;
•Kanał boczny kanalizacji deszczowej Ø 1200 mm , dł. około 12 m – szt. 1;
•Kanały boczne kanalizacji deszczowej Ø 300 mm , dł. około 20 m – szt. 8;
4. Do realizacji planowanego przedsięwzięcia zostanie wykorzystana woda w ilości około 80 m3. Do połączeń i uszczelnień elementów betonowych i żelbetowych zostanie zastosowany beton żwirowy klasy B-25. Realizacja przedsięwzięcia będzie wymagała wykorzystania paliw i olei w związku z pracą sprzętu mechanicznego.
5. Na etapie realizacji przedsięwzięcia będzie występować okresowa emisja zanieczyszczeń do powietrza atmosferycznego: pyłów, zanieczyszczeń gazowych i węglowodorów itp. W fazie budowy występować będzie emisja hałasu z samochodów transportujących materiały budowlane i sprzętu pracującego na budowie. W fazie budowy realizacja przedsięwzięcia będzie wymagała wykorzystania energii w postaci paliw do środków transportu i maszyn budowlanych oraz materiałów budowlanych.
6. Największe oddziaływanie na środowisko będzie występowało w trakcie wykonywania robót ziemnych. Na etapie realizacji przedsięwzięcia należy liczyć się ze zwiększoną emisją zanieczyszczeń gazowych, zawartych w spalinach maszyn i pojazdów pracujących na budowie – w pasie drogowym drogi gminnej , drogi powiatowej, jak i w przyległym rejonie (pojazdy dostarczające niezbędne materiały) oraz zwiększoną ilością pyłów, związaną z transportem i wykorzystaniem na budowie materiałów sypkich oraz ruchem pojazdów po terenie budowy.
7. Planowana inwestycja nie koliduje z jakimikolwiek formami ochrony przyrody, określonymi w ustawie z dnia 16 kwietnia 2004 o ochronie przyrody (Dz. U. 2004 Nr 92 poz. 880 z późn. zm.).
8. Brak możliwego transgranicznego oddziaływania na środowisko.

Załącznik nr 2 do decyzji - karta informacyjna jest do wglądu na stanowisku Ochrona Środowiska urzędu Gminy Dobra w Wołczkowie przy ul. Lipowej 51. Urząd funkcjonuje w godzinach: poniedziałki; 900-1700, środy, czwartki;700-1500
Zgodnie z art. 49 KPA ”Strony mogą być zawiadamiane o decyzjach i innych czynnościach organów administracji publicznej przez obwieszczenie lub w inny zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości sposób publicznego ogłaszania, jeżeli przepis szczególny tak stanowi; w tych przypadkach zawiadomienie bądź doręczenie uważa się za dokonane po upływie czternastu dni od dnia publicznego ogłoszenia”.
Obwieszczenie podano do wiadomości stron na stronie www.bip.dobraszczecinska.pl oraz na tablicach ogłoszeń w Urzędzie Gminy i tablicy ogłoszeń sołeckich.

Z up.Wójta
Małgorzata Chmielewska
Kierownik Wydziału ds. Obywatelskich


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Łukasz Dziuban

Data wytworzenia:
27 sie 2009

Osoba dodająca informacje

Łukasz Dziuban

Data publikacji:
27 sie 2009, godz. 22:26

Osoba aktualizująca informacje

Łukasz Dziuban

Data aktualizacji:
27 sie 2009, godz. 22:26