Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Gminy Dobra

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

Obwieszczenie do stron II


Dobra, dnia 8 czerwca  2009 roku Nasz znak: WSO.Oś. MM – 7627 – 6/09

 

 

OBWIESZCZENIE do stron

 

            Na podstawie art. 49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku kodeks postępowania  administracyjnego (Dz.U. z 2000 roku, Nr 98, poz.1071 z późn.zm.) Wójt Gminy Dobra zawiadamia strony, iż w dniu 1 czerwca wydał postanowienie w sprawie postępowania o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pod nazwą „budowa kanału kanalizacji deszczowej wraz z kanałami bocznymi i przykanalikami z wpustami deszczowymi w celu odwodnienia pasa drogowego ul. Nasiennej i ul. Topolowej w miejscowości Mierzyn, gmina Dobra”,  o następującej treści:

 

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 63 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 3 października  2008 roku o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko  (Dz. U. z 2008 roku, Nr 199, poz. 1227), w nawiązaniu do § 3 ust.1, pkt 72a Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 09 listopada 2004 roku w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 roku,  Nr 92, poz. 769, z późniejszymi zmianami) oraz art. 123 kpa,

postanawiam

nie stwierdzić potrzeby  przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia mogącego potencjalnie oddziaływać na środowisko pod nazwą „budowa kanału kanalizacji deszczowej wraz z kanałami bocznymi i przykanalikami z wpustami deszczowymi w celu odwodnienia pasa drogowego ul. Nasiennej i ul. Topolowej w miejscowości Mierzyn, gmina Dobra”.

 

 

UZASADNIENIE

 

W oparciu o  § 3 ust 1 pkt 72a Rozporządzenia Rady Ministrów dnia 9 listopada 2004 roku w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. z 2005 roku,  Nr 92, poz. 769, z późniejszymi zmianami) i Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 sierpnia 2007 r. zmieniającego  rozporządzenie w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko (Dz.U. z 2007, Nr 158, poz. 1105) ustalono, że planowana inwestycja zaliczana jest do  przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, dla których raport o oddziaływaniu na środowisko może być wymagany (mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko).

W oparciu o art. 64 ust. 1 i 2  ustawy z dnia 3 października  2008 roku o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko  (Dz. U. z 2008 roku Nr 199, Poz. 1227), zgodnie z wnioskiem Pani Ireny Ziental, kierownik Wydziału ds. Komunalnych i Inwestycji w Urzędzie Gminy Dobra, zwrócono się z zapytaniem do Starosty Polickiego i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, czy istnieje obowiązek przeprowadzenia procedury oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko oraz sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia.

Starosta Policki postanowieniem znak: SR.AR.7633-/D/5.1/D/09 odstąpił od potrzeby  przeprowadzenia oceny  oddziaływania na środowisko.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Policach pismem znak: PS.NZ.4071-6/09, wydał opinię o odstąpieniu od obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na srodowisko.

Zgodnie z art. 61 § 4 i art. 49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. Nr 98 poz. 1071, z późn. zmianami), w myśl art. 71 ust. 2, art. 73 ust. 1, art. 74 ust. 3, art. 75 ust. 1 pkt. 4 i ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. z 2008 r., Nr 199, poz. 1227) Wójt Gminy Dobra poinformował strony o złożeniu wniosku i wszczęciu postępowania w przedmiotowej sprawie.

Zgodnie z art. 65 ust.3 w/w ustawy uzasadnienie postanowień , o których mowa w art. 63 ust. 1 i 2, niezależnie od wymagań wynikających z Kodeksu postępowania administracyjnego , powinny zawierać informacje o uwarunkowaniach, o których mowa w art. 63 ust. 1, uwzględnionych przy wydawaniu postanowień.

1)      Rodzaj i charakterystyka przedsięwzięcia:

            Planowane przedsięwzięcie przewiduje budowę kanału kanalizacji deszczowej wraz z  kanałami bocznymi i przykanalikami z wpustami deszczowymi w celu odwodnienia pasa drogowego ul. Nasiennej i ul. Topolowej w m. Mierzyn, gmina Dobra powiat Policki,  woj. zachodniopomorskie.

            Zakłada się budowę elementów o następujących parametrach:

•   Kanał kanalizacji deszczowej Ø 1200 mm o dług. około 0,400 km;

•   Kanał kanalizacji deszczowej Ø 800 mm o dług. około 0,025 km;

•   Kanał kanalizacji deszczowej Ø 300 mm o dług. około 0,200 km;

•   Kanał boczny kanalizacji deszczowej Ø 1200 mm , dł. około 12 m – szt. 1;

•   Kanały boczne kanalizacji deszczowej Ø 300 mm , dł. około 20 m – szt. 8;

Planowane przedsięwzięcie obejmuje działki nr 306 dr i 307dr.

Nieruchomości objęte przedsięwzięciem stanowią ;

-pas drogowy drogi gminnej - ul. Nasiennej,  działka nr 307 dr , obręb Mierzyn – pow. 0,7801 ha  (Gmina Dobra , ul. Szczecińska 16 a , 72-003 Dobra  ),

-pas drogowy drogi powiatowej - ul. Topolowej ,działka nr 306 dr , obręb Mierzyn – pow. 0,0200 ha  (Powiat Policki , ul. Tanowska 8 , 72-010 Police ).

            W fazie budowy planowana realizacja przedsięwzięcia będzie wymagała  wykorzystania wody w procesie technologicznym do zagęszczenia gruntu oraz wykonania i zagęszczenia warstwy podsypki i obsypki z piasku. Do realizacji planowanego przedsięwzięcia zostanie wykorzystana woda w ilości około 80 m3. Do realizacji przedmiotowego przedsięwzięcia zostaną zastosowane rury prefabrykowane z tworzyw sztucznych typu GPR i PVC oraz rury prefabrykowane żelbetowe. Na studniach i studzienkach zostaną zastosowane pokrywy żelbetowe i  żeliwne oraz wpusty deszczowe żeliwne. Do połączeń i uszczelnień elementów betonowych i żelbetowych zostanie zastosowany beton żwirowy klasy B-25. Realizacja przedsięwzięcia będzie wymagała wykorzystania paliw i oleji w związku  z pracą sprzętu mechanicznego.

            Na etapie realizacji przedsięwzięcia będzie występować okresowa emisja zanieczyszczeń do powietrza atmosferycznego: pyłów, zanieczyszczeń gazowych i węglowodorów itp. W fazie budowy występować będzie emisja hałasu z samochodów transportujących materiały budowlane i sprzętu pracującego na budowie. W fazie budowy realizacja przedsięwzięcia będzie wymagała wykorzystania energii w postaci paliw do środków transportu i maszyn budowlanych oraz materiałów budowlanych.

            O ile w trakcie realizacji przedsięwzięcia zostanie zastosowany sprawny sprzęt budowlany, przedsięwzięcie będzie realizowane przy użyciu najlepszych dostępnych technologii, w trakcie eksploatacji będzie zapewniona ciągła kontrola nad prawidłowym funkcjonowaniem instalacji- ryzyko wystąpienia awarii powinno zostać zminimalizowane.

 

2) usytuowanie przedsięwzięcia, z uwzględnieniem możliwego zagrożenia dla środowiska, w szczególności przy istniejącym użytkowaniu terenu, zdolności samooczyszczania się środowiska i odnawiania się zasobów naturalnych, walorów przyrodniczych i krajobrazowych oraz uwarunkowań miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego:

            Wyznaczony pod projektowaną inwestycję teren nie znajduje się w granicach obszarów Natura 2000.W omawianym miejscu i w jego bezpośrednim otoczeniu nie występują rodzaje siedlisk przyrodniczych. W granicach terenu nie ma śródpolnych oczek wodnych i cieków wodnych. Nie ma tam również powierzchni trwale lub okresowo podmokłych. Według informacji zawartych w Waloryzacji Przyrodniczej Gminy Dobra stwierdza się, że objęty opracowaniem teren znajduje się w miejscu bezkolizyjnym z ochroną najcenniejszych faunistycznie obszarów gminy Dobra.

Przedsięwzięcie nie będzie realizowane na obszarach górskich, leśnych, wybrzeży, obszarach ujęć wód.

 

 3) rodzaj i skalę możliwego oddziaływania rozważanego w odniesieniu do uwarunkowań wymienionych w pkt 1 i 2:

Przedsięwzięcie będzie  prowadzone w miejscowości Mierzyn, którą zamieszkuje 5187 mieszkańców. Teren, przez który będzie przebiegać przedsięwzięcie jest terenem na którym dominuje zabudowa jednorodzinna.

Największe oddziaływanie na środowisko będzie występowało w trakcie wykonywania robót ziemnych. Na etapie realizacji przedsięwzięcia należy liczyć się z występowaniem następujących czynników wpływających niekorzystnie na środowisko:

- zwiększona emisja zanieczyszczeń gazowych, zawartych w spalinach maszyn                               i pojazdów pracujących na budowie –  w pasie drogowym drogi gminnej , drogi powiatowej, jak i w przyległym rejonie (pojazdy dostarczające niezbędne materiały),

- zwiększona ilość pyłów, związana z transportem i wykorzystaniem na budowie materiałów sypkich oraz ruchem pojazdów po terenie budowy.

W trakcie realizacji przedsięwzięcia wystąpią również okresowe przekroczenia  dopuszczalnych norm poziomu hałasu powodowane  pracą maszyn budowlanych i pojazdów transportowych. Będzie to jednak stosunkowo krótki okres czasu, a przestrzenny zasięg oddziaływania hałasu emitowanego przez pracujące maszyny i pojazdy nie powinien być uciążliwy dla środowiska. Emisja ta ustanie po zakończeniu planowanego przedsięwzięcia.

Zużyte oleje w związku z pracą maszyn oraz sprzętu mechanicznego wymieniane będą na terenie uprawnionych podmiotów.

Podczas realizacji przedsięwzięcia powstaną odpady należące do grupy B zgodnie wykazem  rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 27 września 2001r. w sprawie katalogu odpadów (Dz.U.z 2002 r., Nr 112, poz. 1206) - odpady z budowy, remontów, demontażu obiektów budowlanych oraz drogowych, są to m.in.:

•Gleba i kamienie – 17 05 04.

Część materiałów z rozbiórki może zostać zagospodarowana poprzez:

• zagospodarowanie masy ziemi z wykopów na placu budowy,

• zagospodarowanie masy ziemi z wykopów poprzez ponowne wbudowanie,

• przekazanie na składowisko komunalne,

• przekazanie dla zarządcy drogi gminnej.

Przedsięwzięcie spowoduje polepszenie warunków środowiska poprzez ograniczenie ilości wód powierzchniowych spływających bezpośrednio do gruntu z nawierzchni utwardzonych i odprowadzenie ścieków  do istniejącego systemu kanalizacji deszczowej.

Możliwe transgraniczne oddziaływanie na środowisko nie wystąpi z uwagi na brak oddziaływania na tereny sąsiednie.

            Organ ochrony środowiska, po zapoznaniu się z charakterystyką planowanej inwestycji, na podstawie przedstawionych materiałów, biorąc pod uwagę  łączne uwarunkowania określone w art. 63 ust.1 oraz opinie obu organów postanowił odstąpić od przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.

 

 POUCZENIE

 

Na niniejsze postanowienie przysługuje zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie za pośrednictwem Wójta Gminy w terminie 7 dni od dnia doręczenia pisma.

 

 

 

 

 

                                                                                                                     Wójt Gminy Dobra

                                                                                                                            Teresa Dera


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Łukasz Dziuban

Data wytworzenia:
09 cze 2009

Osoba dodająca informacje

Łukasz Dziuban

Data publikacji:
09 cze 2009, godz. 21:51

Osoba aktualizująca informacje

Łukasz Dziuban

Data aktualizacji:
09 cze 2009, godz. 21:53